Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 2416 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Naše pomoc záplavami postiženým oblastem Srbska - startuje akce 'Polštář pro Obrenovac' Tisk Email

Úterý, 1. července 2014Dvě naše kolegyně - Adriána Markeševičova a Lucie Vujićová - vyrazili 13. června do záplavami zasažených oblastí Srbska a dopravily tam přes 1100 kg pomoci. Cílem byla nejvíc poničená města Krupanj a Obrenovac. Převážně šlo o dezinfekční prostředky, košťata, gumové rukavice, hygienické potřeby a prostředky, jídlo pro miminka, školní potřeby pro děti a hračky apod.

Pomoc distribuovaly ve městě Krupanj , kde 100 osob zůstalo bez domova. Bylo tu zcela zničeno 40 domů, a to buď povodněmi nebo v důsledku následných sesuvů půdy.

Naše kolegyně skvěle spolupracovaly s orgány místní samosprávy a díky tomu ve městě Krupanj byla rozdělena pomoc pro 30 rodin.

Zbytek pomoci směřoval 14. 6. 2014 do města Obrenovac, tentokrát ovšem bez spolupráce s místními úřady. Ty jsou dosud povodňovou situací téměř zcela paralyzovány.Pomoc se rozdělila více méně spontánně. Lucie s Adrianou vybraly místo v nejchudší části města, kde byla i pomoc zvnějšku nejslabší a rozdělily pomoc místním lidem. U kamionu s pomocí se nejdřív shromáždili obyvatelé z ulice kde zastavily, ale velmi rychle se rozšířilo, že přijela pomoc z Česka a u kamionu záhy stalo přes 40 lidí. Všichni disciplinovaně čekali, až na ně přijde řada. Byli velice rádi, že přišla pomoc z Česka, ale zároveň bylo smutné zjištění, že do těchto míst nezavítal nikdo ani ze srbské televize, ani z žádné humanitární organizace. Už týdny zde lidé od Červeno kříže dostávají jen konzervované paštiky. Pokud není chleba, dostávají sušenky podobné u nás prodávaným Be-Be.

Stále nám je prezentováno, kolik že to pomoci odešlo do Srbska. Ale kde je ta pomoc? V Obrenovci lidé nemají na čem spát a když jim dáte polštář, tak Vás vynášejí do nebes. Taková situace není normální, je spíš alarmující. Členky našeho sdruženi Přátel Srbů na Kosovu a Metochii paní Adriana Markeševčová a Lucie Nováková - Vujičová rozdělily 14. června v Obrenovci pomoc pro 75 rodin.
Fotografie a videa z akce můžete najít na facebookovém profilu Adriany Markeševičové. (Některé z nich přetiskujeme v tomto článku.)

Paní Adriana Markeševičová odjela do Obrenovce opět 24. června, tentokrát v doprovodu štábu České televize. Natáčelo se na obrenovackém sídlišti Bratří Jugovičů. Tady žijí převážně lidé, kteří utekli před válkou z Bosny, další z Chorvatska a další z Kosova a Metochie. Teď bylo sídliště zasaženo ničivou vodní spoustou. Lidé tu znovu prožívají stejnou situaci: jsou opět bez střechy nad hlavou.

Adriana spolu se svojí dcerou rozdělily ve dnech 24. a 25. června 2014 v Obrenovci pomoc pro 23 rodin a pomohli jedné rodině v Krupnji. (Zachyceno v reportáži České televize: /ZDE/) Po domluvě s·paní Markeševičovou naše sdruženi i·nadále hodlá sbírat pomoc pro záplavami postižené oblasti Srbska. Může však jít pouze o·finanční pomoc, protože doprava věcí z·Česka je drahá a·veškeré potřebné věci se mohou zakoupit na místě. Tak to udělala Adriana Markeševičová podruhé, když za 600 euro nakoupila potřebné zboží a·odvezla ho přímo na sídliště Bratrů Jugovičů v·Obrenovci.

Od dnešního dne startujeme akci pod názvem "Polštář pro Obrenovac". Kdokoliv chce přispět na pomoc záplavami postiženým rodinám v Obrenovci a v Krupanji, může přispět částkou 300 Kč na náš účet transparentní účet 989111/ 5500.

a připsat poznámku "polštář". Za nasbírané prostředky zakoupí paní Markeševičová přímo v Srbsku polštáře pro konkrétní lidi. Až se nastřádá částka (například na 20 polštářů), paní Adriana Markeševičová je koupí, zaveze a osobně předá postiženým lidem. Vše bude zdokumentováno a nafilmováno.

Jedna přikrývka přijde v Srbsku na 400 Kč. Kdo bude chtít, může přispět i větším obnosem. Například uhrazením nákupu jednoho kompletu 'polštář plus přikrývka' za 700,- Kč. Kdokoliv by chtěl přispět větší částkou, je to možné na stejný účet našeho sdružení. Všem lidem i firmám, které naši akci podpořili, děkujeme a budeme se těšit na další spolupráci.

Mgr. Václav Dvořák
předseda
Přátelé Srbů na Kosovu a Metochii, o. s.