| Žádná dohoda mezi Srby a KFORem |
|
|
|
Středa, 19. Října 2011
Johanu Luifovi, který zastupoval mezinárodní síly, na schůzce na které se hledalo řešení nezbytné pro normální zásobování mezinárodních sil na severu. Mezitím představitel KFORu sdělil Srbům, podle starosty Zubin Potoka Slaviši Ristiće, že svoboda pohybu musí být umožněna i EULEXu.
Pro to, řekl Ristić, neměli starostové zplnomocnění svých obštin a proto dne snebyla uzavřena dohoda.
Dneska, na společné schůzi zastupitelstva obcí Zubin Potok, Zvečan, Kosovská Mitrovice a Leposavić bylo dohodnuto, že barikády zůstanou, ale že se KFORu umožní zásobování vojáků na přechodech v severní části.
Srbové ze severu ale i úsilí srbské vlády o řešení kosovské otázky získali podporu centrálního kosovského okruhu, kde na zítřek je v Gračanici oznámena schůze na podporu.
Náčelník okruhu Goran Arsić oznámil, že zítřejší schůzka budou protestní pochod, kterou chtějí Srbové z centrální části Kosova vyjádřit podporu krajanům ze severu.
„Také chceme vyslat vzkaz mezinárodnímu společenství, aby podpořilo úsilí srbské vlády při řešení problémů Kosova“, řekl Arsić.
KFOR nejdříve oznámil, že odstraní barikády v neděli 16. října, potom že včera, ale pokaždé byla akce odložena, aby bylo možné dosáhnout dohody s představiteli Srbů, aby se tak stalo bez použití násilí.
Pramen: Vesti online
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/172832/Nema-dogovora-Srba-i-Kfora
Překlad: vh |









